Czasem miło jest być minimalistą. Szczególnie w czasach kiedy dzieci i młodzież są przebodźcowane nadmiarem technologii i błyszczących gadżetów. Stąd jestem absolutną fanką prostych pomysłów, które można wprowadzić w życie, mając do dyspozycji zaledwie czystą kartkę papieru i mazak lub długopis. To taka miła odmiana od przesyconych skomplikowanością i cudownością aktywności, które na koniec eksplodują brokatem. No to zaczynamy – proste gry językowe z kartką i mazakiem!
Czemu te pomysły są fajne?
- nie musisz ich przygotowywać, one są gotowe w Twojej głowie
- potrzebujesz do nich wyłącznie mazak i papier
- możesz je modyfikować w dowolny sposób, tak aby pasowały do wszystkich grup wiekowych
- z łatwością wyjaśnisz swoim podopiecznym zasady
- proste gry językowe pozwalają odpocząć Twoim skołatanym nerwom (i oczom)
- zaintrygują Twoich uczniów swoją prostotą, a przy tym genialnością
Czy muszę Cię jeszcze przekonywać? Oby nie, bo przekonywanie przekonanego to coś, czego nie znoszę.Jeśli wykorzystasz któryś z moich pomysłów, daj znać! Jestem ciekawa jak poszło
Możesz o moich pomysłach poczytać poniżej, albo przescrollować w dół i od razu obejrzeć video, na którym w przyspieszeniu pokazuję o co chodzi. Twój wybór, który szanuję.
1. Rozgrzewkowy cootie catcher
Pamiętacie z dzieciństwa zabawę w piekło-niebo? To dokładnie ta sama składanka, ale teraz możesz ją wykorzystać do rozgrzewki – po prostu wypełnij ruchome części papieru pytaniami. Powiem więcej, jeśli chcesz nieco aktywizować swoich uczniów możesz im zlecić samodzielne wykonanie cootie catchera i uzupełnienie go o pytania, zdania czy słówka. Wtedy pozostaje Ci tylko wymyślić schemat otwierania – ja albo wymyślam na gorąco jakąś wyliczankę, albo ćwiczę z uczniami matematykę (ot, mały CLIL).
2. Krzyżówka
Dzieciaki uwielbiają krzyżówki, ale prawda jest taka, że są nimi również nieco znudzone. Myślę, że gdyby stworzyć plebiscyt na najczęstszą “grę” na zajęciach z angielskiego, krzyżówka wygrałaby w cuglach. Ale od dziś Twoja krzyżówka może być zupełnie inna – ekscytująca i angażująca. Potrzebna Ci oczywiście kartka papieru i mazaki dla Twoich uczniów – najlepiej gdyby każdy uczeń mógł dysponować innym kolorem. Waszym zadaniem będzie stworzenie krzyżówki a’la scrabble, ale słowa które uczniowie mogą wykorzystywać są przez Ciebie doprecyzowane w kategoriach, które wybierzesz np. zwierzęta, dom, emocje, wygląd itp. Starsi uczniowie na pewno docenią, jeśli wprowadzisz punktację analogiczną do tej w scrabble.
3. Kapusta
To absolutnie moja ulubiona aktywność, która nie wymaga wielu godzin przygotowań. Potrzebnych Ci będzie kilka kartek, na których napiszesz pytania, słówka, początki zdań lub cokolwiek innego masz ochotę wykorzystać. Następnie zwiń kartki w kulkę, jedna w drugą, tak aby powstała wielka papierowa kula, czyli Twoja kapusta. Dalej już możesz dać upust swojej wyobraźni. Kapustę możecie sobie podawać, przerzucać, grać nią jak w piłkę, toczyć jak kulkę. Twoi uczniowie mogą kolejno otwierać i odpowiadać na pytania zawarte na poszczególnych warstwach kapusty. Ach! Ta radość z otwierania kolejnych szeleszczących warstw! Polecam serdecznie!
4. Piramida słówek
To ćwiczenie możesz również rozrysować na tablicy, ale wiemy, że nie zawsze się da. Papier i mazak wystarczy! Narysuj na papierze piramidę z kilkoma piętrami, a na każdym piętrze malejącą liczbę kresek. Każda kreska odpowiadać będzie ilościom słówek, które Twoi uczniowie będą musieli wpisać na każdym piętrze. Pozostaje tylko przypisać piętrom kategorie i genialna powtórka gotowa!
5. Chińska poczta
Ćwiczenie dla nieco starszych uczniów, ale jeśli się postarasz uda Ci się zmodyfikować je także dla młodszych. Każdy z uczniów dostaje własną kartkę. Prosisz uczniów, aby na samej górze kartki napisali jakieś imię lub osobę (np. Harry Potter). Następnie uczniowie zawijają górny brzeg kartki, tak żeby nie było widać wcześniej wpisanej informacji, i podają swoją kartkę do sąsiada po prawej stronie. Potem prosisz uczniów o wpisanie poniżej (bez odwijania kartki) czasownika (np. likes) i ponowne zagięcie kartki i przekazanie jej dalej. Możecie wpisywać dowolnie dużo informacji, tworząc nawet bardzo rozbudowane zdania. Na koniec kartki wracają do właścicieli i wspólnie odczytujemy historie, które powstały.
6. Drabina
Narysuj na kartce drabinę ze szczebelkami. Na samym dole drabiny wpisz wybraną przez siebie literę i poproś uczniów o podanie słów rozpoczynających się od tej litery. Następnie na kolejnym szczeblu dopisz kolejną literę i ponownie poproś uczniów o podanie słów rozpoczynających się od dwóch podanych przez ciebie liter. W ten sposób możecie bawić się przez kilka kolejnych szczebli, aż do wykorzystania wszystkich pomysłów.
7. Wspólne obrazki
To nieco zmodyfikowana wersja chińskiej poczty, która spodoba się młodszym uczniom. Znów każdy uczeń otrzymuje kartkę papieru i mazak lub kredkę w jednym kolorze. Zadanie polegać będzie na rysowaniu według Twoich wskazówek po jednym elemencie, a następnie przekazaniu kartki do sąsiada, który będzie kontynuował rysunek. Polecenie może wyglądać w ten sposób: Draw a big square in the middle of your paper. Pass your drawing to your neighbour. Now, draw a triangle at the top of the square and pass your drawing to the right… Pozwól kartkom okrążyć klasę, a następnie wrócić do właścicieli.
No tak, to już wszystko. 7 pomysłów na proste gry językowe, które już jutro możesz wprowadzić w swojej klasie. Bez przygotowania i bez noszenia w torbie gadżetów. Mam nadzieję, że uda Ci się zrobić z nich dobry użytek! A jeśli coś fajnie wyszło i chcesz się tym podzielić, zostaw komentarz poniżej!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym kim jestem i czym się zajmuję, możesz wskoczyć do sekcji O MNIE. Polub też mój fanpage na facebooku, tam sporo się dzieje!