tydzień mocnych stron 16 personalities

Odkryj swoje mocne strony: 16 personalities

Każdy z nas jest zbiorem pewnych cech, które go określają. Osobiście uważam, że każda z tych cech jest wspaniała i wyjątkowa, nie ma wśród nich lepszych ani gorszych – co nie oznacza, że nie mam swoich preferowanych, czyli takich, które JA chciałabym mieć. Inną rzeczą jest, że… po prostu nie mogę. Moje mocne strony są bowiem jakie są.

W TYGODNIU MOCNYCH STRON chodzi o pochylenie się nad sobą i swoją osobowością oraz pokochanie siebie dokładnie takim, jakim się jest. I wiem co teraz powiecie… Ale ja nie wiem jaka jestem! Oczywiście, że nie! Nikt nas nie uczy w szkole w jaki sposób szukać w sobie mocnych stron i jak rozwijać swoją osobowość, nie mówiąc nawet o jej poznawaniu. Samoświadomość to proces, który rzadko zachodzi sam z siebie. Wymaga pracy i czasu. Potrzebuje wsłuchania się w siebie i zaakceptowania, że nie zawsze jesteśmy tacy, jacy chcielibyśmy być. 

16 personalities

Bardzo prostym narzędziem do pierwszego kontaktu z tym, jacy jesteśmy może być TEST 16 OSOBOWOŚCI. To krótki, darmowy test, który wykonujesz online w zaciszu własnego domu, popijając przy tym herbatę rumiankową (czy jakikolwiek inny napój lubisz). Test zajmie Ci nie więcej niż 12 minut, ale wcale nie jest prosty. Wymaga spojrzenia sobie wewnętrznie w oczy i szczere odpowiedzenie na niektóre z pytań. 

I tu nastąpi mała dygresja…

Poznałam ten test przez przypadek. Jedna z moich lektorek pokazała mi go podczas jednej z korytarzowych rozmów metodycznych. Co ciekawe rozmawiałyśmy o nim w kontekście narzędzia, które planowała wykorzystać podczas zajęć indywidualnych ze swoim dorosłym uczniem. Byłam zachwycona pomysłem i zaczęłam drążyć temat (“a co to za test?”, “a co on Ci daje?”, “a gdzie go się robi?”). Po powrocie do domu hop-hop wskoczyłam sobie na stronkę, żeby wykonać test. U mnie wykonywanie testu odbywa się inaczej niż u większości ludzi – ja najpierw sprawdzam możliwe wyniki i na ich podstawie wstępnie się diagnozuję, a dopiero potem robię test i rozpaczam, że mój wynik jest oddalony lata świetlne od tego, który sobie wymarzyłam. Tak miało być i tym razem, ale tu właśnie spotkała mnie pierwsza niespodzianka… Nie byłam w stanie dopasować się do żadnej z dostępnych 16 opcji! 

No tego jeszcze nie było! Usiadłam i w kilka minut wyklikałam test. Otrzymałam wynik… I co? I się rozpłakałam. Mój wynik był absolutnie najgorszym (w moich oczach) możliwym typem osobowości jaki człowiek może mieć. Typ osobowości, który rzekomo sobą reprezentowałam był tożsamy z typem osobowości VLADIMIRA PUTINA! No na prawdę?! Przez kilka minut się mocno irytowałam, a potem zaczęłam czytać. I w tym miejscu nastąpiło jedno z najbardziej wyzwalających doświadczeń mojego życia. Przeczytałam kilka stron O SOBIE. Nie o jakimś tam typie osobowości, tylko całkowicie O MNIE. Trochę tak, jakby autorzy testu siedzieli gdzieś w mojej głowie. Dlaczego było to tak wyzwalające? Nagle okazało się, że wszystkie moje dziwne rzeczy w głowie (które uznawałam za dziwactwa, o których lepiej nie mówić głośno) są tak na prawdę wynikiem konkretnych cech charakteru, które mogę przekuć na swoją korzyść. Wierzcie lub nie, ale przeczytanie pozytywnych rzeczy o swoich dark places wiele zmienia.

Ale do rzeczy! O co chodzi z tym testem?

Sam test jest bardzo prosty. Strona podsuwa Ci zdanie, a ty decydujesz jak bardzo się z nim zgadzasz lub nie zgadzasz (czyli jak bardzo dana cecha jest w Twoim wypadku obecna). Staraj się nie zaznaczać odpowiedzi neutralnych (czyli tych po środku) – zbyt duża ilość takich odpowiedzi może sprawić, że test nie będzie wiarygodny. 

Test 16 osobowości ma za zadanie przypisać Cię do jednego z 16 typów osobowości, które dodatkowo podzielone są na 4 kategorie. Mamy:

  • analityków
  • dyplomatów
  • strażników
  • odkrywców

W każdej z tych kategorii kryją się jeszcze cztery konkretne typy osobowości, które mają pewne cechy wspólne z pozostałymi w swojej kategorii. Proste? No proste!

Co test Ci powie?

Test przydzieli Cię do jednej z kategorii – to już wiesz. Otrzymasz swój wynik, a w nim ogólny opis Twojej osobowości, opis osobowości w kontekście pracy, rozwoju, życia rodzinnego i miłosnego, a także (co ciekawe) rodzicielskiego. Poznasz swoje mocne i słabe strony. Opis jest dość barwny i szczegółowy, okraszony do tego cytatami, więc czyta się go z niekłamaną przyjemnością. 

Na końcu opisu zobaczysz jakie znane osoby (prawdziwe i fikcyjne) współdzielą Twój typ. Wielu tym osobom towarzyszą artykuły wyjaśniające dlaczego dana osoba reprezentuje taki, a nie inny typ. 

To wszystko dostaniesz za darmo. Jeśli chcesz więcej, możesz wykupić sobie dostęp premium, w ramach którego możesz prowadzić dalszy rozwój swojego typu osobowości. Dla mnie wersja darmowa, w połączeniu z bogactwem artykułów, które można znaleźć na platformie były w zupełności wystarczające, ale być może Ty zechcesz poszerzyć swoją wiedzę o sobie.

Czy uważam, że ten test jest wartościowy?

Tak! Postrzegam go jako świetny pierwszy krok na drodze do zrozumienia siebie oraz poznania swoich mocnych stron. I, jak wspomniałam już wcześniej, dla mnie był bardzo wyzwalający. Pomógł mi zaakceptować siebie i zrozumieć, że to jest ok, że ja tak mam. 

Pozostałe plusy:

  • test całkowicie darmowy (chociaż możesz wykupić wersję premium)
  • rozbudowany opis typów osobowości (możesz czytać o wszystkich, nie tylko o swoim)
  • kilka wersji językowych (najwięcej materiałów jest w wersji angielskiej)
  • prosty interfejs, ten test trudno byłoby nazwać skomplikowanym czy trudnym
  • interesująca grafika i wiele ciekawych przykładów, konkretne odniesienia do rzeczywistych i fikcyjnych osób, które mają tak samo
  • społeczność wokół testu i jego wyników (możesz stać się częścią badań)

Chcesz zrobić test? Super!

Nic prostszego! Wskakuj na https://www.16personalities.com/pl i zacznij od razu. Przeczytaj uważnie swój wynik i daj sobie szansę na przetrawienie go. Jeśli masz ochotę to podziel się swoim wynikiem w komentarzu.

*Chcesz wiedzieć kim ja jestem?

Mój typ osobowości to Architekt, który znajduje się w kategorii Analityków. Okazuje się, że jest to jeden z najrzadziej występujących typów osobowości wśród kobiet (zaledwie 0,8%), dlatego pewnie przez wiele lat wydawało mi się, że “tylko ja tak mam”. Architekci są pełni sprzeczności, ale przy tym skoncentrowani na celach i osiąganiu szczytów. Uwielbiają poszerzać swoją wiedzę i dzielić się nią. Kochają planować, ale nie znoszą utartych schematów i często kontestują tradycje i zasady. Umysł ponad emocje, niezależność ponad pracę zespołową. 

Takie mocne strony (i te słabsze) jak ja mają: Michelle Obama, Vladmir Putin, Elon Musk (to z tych realnych – iście doborowe towarzystwo!) oraz Yennefer z Vengerbergu (Wiedźmin), Tywin Lannister (Gra o Tron) czy Katniss Everdeen (Igrzyska Śmierci).

Więcej o moim typie osobowości przeczytasz tu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym kim jestem i co robię – przeczytaj więcej w zakładce O MNIE. Wpadnij też na mojego facebooka – tam zawsze znajdziesz najświeższe informacje!

Przeczytaj też inne moje artykuły: