Biblioteczka metodyka pernille ripp

Biblioteczka metodyczna: Pernille Ripp „Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą”.

Jeśli szukasz czegoś lekkiego, a przy tym motywującego na wakacje, Twoja podróż kończy się tu. Książka Ripp to wymarzona lektura przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy jest czas na planowanie, przemyślenia i układania sobie w głowie jak ten kolejny rok i współpraca z uczniami miałaby przebiegać.

O czym jest ta książka?

Pernille jest młodą nauczycielką, która zaraz po studiach wrzucona została w szkolny system. Początkowo próbuje radzić sobie tak, jak radzili sobie jej nauczyciele . Stała się więc typowym wymagającym i nie dającym wiele w zamian belfrem. Nauczyciel jest przecież po to, aby oceniać, nagradzać i wyciągać konsekwencje, gdy uczniowie nie odrabiają zadań domowych. W trakcie wakacji Pernille doświadczyła kryzysu i poczuła, że potrzebuje przewartościować swoją pracę. Uświadomiła sobie,że ciągle sterowanie uczniami i narzucanie im swoich metod pracy hamuje rozwój dzieci i pozbawia ich radości płynącej z nauki. Wtedy właśnie zaczęła eksperymentować z tym, jak mogłaby wyglądać szkoła. Wzięła na siebie odpowiedzialność za dzieci i zmieniła zupełnie sposób, w jaki prowadzi klasę.

Co jest w środku?

Z jednej strony jest to ciekawa opowieść o zmianie, wprowadzaniu nowoczesnych metod edukacyjnych i dojrzewaniu do wzięcia odpowiedzialności za swoich uczniów. Z drugiej, świetnie napisany i czytelny poradnik, jak wprowadzić podobne zmiany na swoim podwórku. Pernille zwraca uwagę na często ignorowane aspekty nauczania jak wygląd i wyposażenie klasy, rozmieszczenie ławek czy przestrzeń ekspresji twórczej dla uczniów. Podejmuje ważne tematy jak ocenianie, systemy motywacyjne czy zadania domowe – tak wyraźne w naszej debacie publicznej. Oddaje też głos samym najbardziej zainteresowanym – jej uczniowie komentują poszczególne rozdziały i dają świetne rady dla nauczycieli, którzy szukają nowej drogi. To zdecydowanie jedna z najbardziej wartościowych części tej książki. Pernille obala też mity dotyczące nauczania i daje mnóstwo praktycznych porad od czego zacząć. Na końcu znajdziecie też wzory ankiet, kwestionariuszy i formularzy, które pomogą w świadomej pracy z uczniami nad ich mocnymi stronami i słabościami. 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Nie tylko dlatego, że jest świetna. To książka, która wielu nauczycielom uświadomi, że zmierzają złą drogą i czas ją zmienić. Pozwoli krok po kroku zaplanować działania zmierzające do nowej organizacji klasy i procesu nauczania. Przypadnie do gustu wszystkim edukacyjnym nowicjuszom lub zasiedziałym w systemie  Jest dobra na początek, bo nie zakłada, że czytelnik już z góry wszystko wie i czyta tą książkę tylko, aby się utwierdzić w swoich przekonaniach. Polecam ją każdemu, kto chciałby coś zmienić, ale jeszcze nie wie co i nie wie jak.

Z książki Pernille dowiesz się:
  • jak rozpocząć zmianę “od teraz”
  • czy początkujący nauczyciel może poradzić sobie z nową klasą
  • jak stworzyć w klasie przestrzeń przyjazną uczniom
  • dlaczego relacja z uczniami jest ważna i jak ją budować
  • jak lepiej koncentrować się na uczniach
  • czym zastąpić system kar i nagród
  • jak pomóc uczniom odnaleźć motywację wewnętrzną
  • czym zastąpić oceny
  • jak zaprosić rodziców do uczestnictwa w procesie edukacyjnym ich dziecka
Co ta książka zmieniła w moim życiu? 

Pamiętam, że czytałam tą książkę po raz pierwszy (tak, czytałam ją więcej niż raz) w bardzo ciekawym momencie mojej kariery – właśnie po kilku latach bycia lektorem miałam zostać metodykiem. Daleko było mi do bycia początkującym nauczycielem, jednak mimo to, podczas czytania wiele razy mrugałam ze zdumienia (“to tak można?” albo “no przecież!”). Z dzisiejszej perspektywy nie jest już dla mnie odkrywcza, ale nadal wracam do niej z dużą sympatią i sentymentem. To ta książka uświadomiła mi, że przestrzeń klasy nie należy wyłącznie do mnie oraz, że istnieje różnica między podaniem zasad, na które uczniowie się zgadzają oraz wypracowanie tych zasad wspólnie z uczniami. To takie drobne rzeczy, które ostatecznie mają ogromny wpływ na to, jak uczymy.

Na koniec kilka cytatów z książki od uczniów Pernille:

Chciałbym, żeby nauczyciele byli bardziej cierpliwi – Ben S.

Szkoda, że nauczyciele nie wiedzą, że na prawdę nie muszą gadać do nas bez przerwy – Aliya M.

Uczniowie powinni zabierać głos w sprawach swojej nauki, ponieważ ich pomysły mogą pomóc innym uczniom lepiej się uczyć – Mayia K.

Szkoda, że nauczyciele nie pamiętają, że każdy uczeń jest inny i zawsze tak będzie – Carolyn G.

Fajnie by było, gdybyśmy mogli uczyć się w taki sposób, który sami sobie wybierzemy. W końcu znamy siebie najlepiej, powinniśmy więc sami decydować, co w szkole jest dla nas najlepsze – Elle R.

Wiem, że ta książka Cię nie zawiedzie, więc koniecznie wpisz ją na swoją listę lektur na lato! A jeśli znajdziesz w niej coś, czym warto podzielić się z innymi, nie zapomnij podać tytułu dalej! Dla dobra naszej edukacji!